Informacje o pruszkowskich sprawach, głównie wydarzeniach i komunikacji
Kategorie: Wszystkie | Komunikacja | Miasto | Okolice | Sport
RSS
piątek, 30 października 2009
Prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wojciech W. i sekretarz generalny Jarosław P. są oskarżeni o "przestępstwo nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym" w związku z budową hotelu przy torze kolarskim w Pruszkowie. Grozi im kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat - poinformował sędzia Wojciech Małek, rzecznik prasowy w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

- Są to osoby, które były uprawnione do zajmowania się sprawami majątkowymi Polskiego Związku Kolarskiego. W związku z tym, że zdaniem prokuratury z tych obowiązków się nie wywiązały, prokuratura wniosła przeciwko nim akt oskarżenia z artykułu 296, paragraf 1 kodeksu karnego - wyjaśnił Małek.

Sprawa dotyczy budowy hotelu "Victor" przy torze kolarskim w Pruszkowie. Polski Związek Kolarski, który otrzymał od miasta Pruszkowa grunt w użytkowanie wieczyste pod budowę toru, zawarł w listopadzie 2005 roku umowę notarialną ze spółką Eko-Kampinos w celu budowy hotelu, wnosząc jako swój udział działkę (około 5,5 tys. m kw.) wydzieloną z przyznanego przez miasto gruntu. W akcie notarialnym wartość udziału PZKol. w spółce określono na 307 tys. złotych, ale według obliczeń Najwyższej Izby Kontroli była to suma trzykrotnie zaniżona i PZKol. poniósł szkodę majątkową w wysokości blisko 700 tys. zł.

W lipcu 2008 roku NIK powiadomiła prokuraturę. Według aktu oskarżenia, który sformułowała Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola, PZKol. poniósł szkodę nie mniejszą niż 290 tys. złotych. Na pytanie, skąd tak duże rozbieżności w kwotach Małek wyjaśnił, że wynika to z różnych szacunków wartości tej działki, od około 600 tys. do prawie miliona złotych. - Zasada jest taka, że przy orzekaniu w sprawach karnych przyjmuje się wersję najkorzystniejszą dla oskarżonych - zaznaczył.

- Istnieje domniemanie, że spółka uzyskała nieuprawnioną korzyść z tego tytułu (zaniżenia wartości działki - PAP). Jest jeszcze jeden element. Z raportu NIK wynika, że w spółce Eko-Kampinos był zaangażowany członek najbliższej rodziny jednego z oskarżonych - dodał Małek, podkreślając jednak, że prokuratura w tym aspekcie sprawy nie sformułowała żadnego zarzutu. Pytany, czy chodzi o syna prezesa PZKol., Małek odpowiedział: - No właśnie.

Jak poinformowała prokurator Marta Białobrzeska z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola, akt oskarżenia został wysłany do sądu już 29 maja. Terminu rozprawy jeszcze nie ustalono. W opinii Małka, sprawa powinna trafić na wokandę być może jeszcze w tym roku. "Jak na warunki warszawskie to mała sprawa: dwóch oskarżonych i czterech świadków - zakończył sędzia Wojciech Małek.

Źródło: sport.pl

Aktualizacja
Na stronie Polskiego Związku Kolarstwa zostało opublikowane oświadczenie dotyczące opisywanej sytuacji: http://www.pzkol.pl/komunikaty/oswiadczenie-s3082.html
17:32, msciciel337 , Miasto
Link
W dniach od 30 października do 02 listopada 2009 roku, funkcjonariusze pruszkowskiej Straży Miejskiej będą, jak co roku, prowadzić wzmożone działania w rejonie cmentarzy. Działania te, to kontynuacja corocznej ogólnopolskiej akcji "ZNICZ".

W prowadzonych czynnościach wykorzystany zostanie System Monitoringu Wizyjnego Miasta oraz dodatkowe patrole piesze i zmotoryzowane. Kamery monitoringowe i obsługujący je dyżurni, będą wspierać pruszkowskich strażników miejskich w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom odwiedzającym groby bliskich.

Głównymi celami akcji będzie:
- zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzającym groby;
- zwracanie uwagi na nieprawidłowo parkujące pojazdy w pobliżu cmentarzy;
- zapobieganie rozmieszczaniu stanowisk handlowych bez wymaganych zezwoleń oraz kontrola legalności handlu;
- zapewnienie bezpieczeństwa pieszym;
- zapewnienie przejazdu ulicami zlokalizowanymi przy nekropoliach
- reagowanie na wszelkiego rodzaju przypadki zakłócania spokoju i porządku publicznego;
- zapobieganie ewentualnym aktom wandalizmu;
- reagowanie na zanieczyszczanie terenu wokół cmentarzy;
- reagowanie na przypadki spożywania alkoholu w miejscach zabronionych.
- usuwanie osób żebrzących oraz takich, których wygląd uwłacza randze święta
- egzekwowanie wprowadzonych ograniczeń w ruchu drogowym;
- kontrola czystości wokół stoisk handlowych;
- zapobieganie nielegalnemu kwestowaniu
- niesienie pomocy osobom oczekującym wsparcia i informacji.

Systematyczne kontrole uwzględniać będą nielegalny handel zniczami i innymi artykułami związanymi z Dniem Wszystkich Świętych, szczególnie w okolicach nekropolii, placów targowych i innych. W godzinach wieczorowych i nocnych cmentarze będą objęte szczególną kontrolą, która będzie mieć na celu zapobieżenie aktom wandalizmu i działalności tzw. "hien cmentarnych".

Punktem kulminacyjnym prowadzonej AKCJI "ZNICZ 2009", będą dni 01 - 02 listopada 2009 r. W tych dniach Straż Miejska swoje działania skupi nad utrzymaniem ładu i porządku, prawidłowości parkowania i bezpieczeństwa osób odwiedzających groby swoich bliskich w rejonie cmentarzy i poza nimi.

Ze względu na duże natężenie ruchu pojazdów w okolicach cmentarzy oraz ograniczenia w ruchu - ul. Komorowska, Gordziałkowskieko, 2-go sierpnia, Żbikowska, Domaniewska, Poludniowa, zwracamy się do wszystkich odwiedzających cmentarze o korzystanie z taboru komunikacji miejskiej oraz pozostawianie swoich pojazdów na ulicach przyległych. W związku z  działalnością komunikacji ZTM Warszawa, prosimy także o umożliwienie i ułatwienie przejazdu wszystkim autobusom komunikacji. Wydział Ochrony Środowiska U.M. Pruszków, do dyspozycji odwiedzających pruszkowskie nekropolie, wystawił dodatkowe kabiny typu "TOY-TOY", które usytuowane będą w widocznych miejscach, blisko cmentarzy.

WJAZD POD BRAMY GŁÓWNE CMENTARZY MOŻLIWY BĘDZIE TYLKO I WYŁĄCZNIE ZA OKAZANIEM IDENTYFIKATORÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ORAZ NA CZAS DOWIEZIENIA OSÓB O WIDOCZNYM KALECTWIE, A ZAPARKOWANIE POJAZDÓW TYLKO W MIEJSCACH DO TEGO CELU WYZNACZONYCH.

Do wszystkich mieszkańców, jak i osób przyjezdnych APELUJEMY o zachowanie w tych dniach SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI. PAMIĘTAJMY o zabezpieczeniach mienia (samochodów, mieszkań i domów). Idąc na cmentarz, starajmy się nie zabierać ze sobą rzeczy zbędnych oraz zamyślając się nad grobami bliskich zwracajmy uwagę na swój bagaż.

Podczas działań "ZNICZ 2009", funkcjonariusze Straży Miejskiej, będą do dyspozycji osób potrzebujących pomocy. Wszelkie uwagi i prośby o interwencje można zgłaszać, bezpośrednio do licznych patroli, pełniących służbę w rejonie cmentarzy, jak i telefonicznie: pod bezpłatnym numerem telefonu 986.

Źródło: Straż Miejsca w Pruszkowie
11:22, msciciel337 , Miasto
Link
Pruszkowscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali na gorącym uczynku usiłowania wyłudzenia kredytu dwie osoby. Michał B. na podstawie sfałszowanych dokumentów o zarobkach i zatrudnieniu chciał uzyskać kredyt w wysokości 6500 złotych. Natomiast Monika K. za jego poręczenie miała otrzymać 300 złotych. Wraz z nimi zatrzymano ich trzech wspólników.

Policjanci uzyskali informację, że w jednym z banków na terenie Pruszkowa ma dojść do wyłudzenia kredytu. Z wiedzy, którą posiadali wynikało, że mężczyzna ubiegając się o przyznanie kredytu, złożył sfałszowane zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Natychmiast przystąpili do działania. Po kilku operacyjnych ustaleniach zatrzymano na gorącym uczynku Michała B. oraz Monikę K. Osoby te są podejrzewane o usiłowanie wyłudzenia pieniędzy. Ponadto kobieta miała również otrzymać gratyfikację pieniężną w kwocie 300 złotych za poręczenie kredytu. W tym celu przedstawiła w banku sfałszowane zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach.

W trakcie wykonywania czynności z zatrzymanymi funkcjonariusze ustalili, że fałszywe zaświadczenia wystawiał im 25- letni Paweł S. Mężczyzna trudnił się tym procederem od dawna. Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali Marcina B., który również skorzystał z uprzejmości kolegi i zamierzał starając się o kredyt przedłożyć w banku „lewe” zaświadczenie.

To nie ostatni zatrzymany do tej sprawy. Kolejny, Dariusz S., pomagał oszustom wożąc ich za pieniądze swoim oplem. Wszyscy usłyszeli zarzuty. Oprócz „taksówkarza” pozostali przyznali się do winy. Cała piątka została oddana pod dozór policji.

Na tym jednak sprawa się nie kończy. Podczas przeszukania mieszkania wynajmowanego przez oszustów znaleziono pieczątkę nieistniejącej firmy oraz kilka niewypełnionych druków bankowych. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Źródło: KPP w Pruszkowie
11:18, msciciel337 , Miasto
Link
niedziela, 25 października 2009
Kapituła Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej wyróżniła Polski Związek Kolarski oraz Prezesa Wojciecha Walkiewicza nagrodami "Sportowy obiekt roku" oraz wyróżnieniem "Inwestor na medal".

Uroczysta Gala odbyła się w środę 21 października 2009 podczas 3. Międzynarodowego Kongresu Infrastruktury Sportowej w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Nagrodę i wyróżnienie osobiście odebrał prezes PZKol Wojciech Walkiewicz.

Tytuł SPORTOWY OBIEKT ROKU jest przyznawany przez Polski Klub Infrastruktury Sportowej obiektom sportowym i rekreacyjnym za wyróżniającą się architekturę, konstrukcję obiektów, a także zastosowane rozwiązania materiałowe, technologiczne i funkcjonalne.

Wyróżnienie INWESTOR NA MEDAL w konkursie Budowniczy Polskiego Sportu, Polski Związek Kolarski i Prezes Wojciech Walkiewicz otrzymali w kategorii Inwestor obiektów sportowych i rekreacyjnych za budowę Toru Kolarskiego BGŻ Arena w Pruszkowie oraz za całokształt działalności na rzecz rozwoju infrastruktury sportowej i sportu kolarskiego w Polsce.

Źródło: pzkol.pl
02:54, msciciel337 , Sport
Link
piątek, 09 października 2009
Policjanci z pruszkowskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą udaremnili wyłudzenie 22 tysięcy złotych z banku. 30-letni Tomasz K. przedłożył w placówce bankowej sfałszowane zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Na tej podstawie chciał uzyskać kredyt. Sprawa wyszła na jaw. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, a pieniądze pozostały w banku.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej przeprowadzili kolejną akcję, której efektem było udaremnienie wyłudzenia kredytu i zatrzymanie podejrzewanego 30-letniego Tomasza K.

Funkcjonariusze otrzymali informację, że pewien młody mężczyzna ubiegający się o 22 tysiące złotych kredytu przedłożył w banku zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, które najprawdopodobniej zostało sfałszowane. Policjanci wykonali wszystkie niezbędne ustalenia i sprawdzenia, które potwierdziły sugestie pracowników banku. Jak się okazało, Tomasz K. nigdy nie pracował w firmie, z której przyniósł zaświadczenie. Mężczyzna od kilku lat jest osobą bezrobotną. Kiedy zgłosił się do placówki banku w celu podpisania umowy i odbioru gotówki został zatrzymany przez funkcjonariuszy, a następnie trafił do policyjnej celi.

Policjanci zabezpieczyli odpowiednie dokumenty z banku. Na podstawie zgromadzonego przez funkcjonariuszy materiału dowodowego w prokuraturze zatrzymany usłyszał zarzut. Za oszustwo grozi do 8 lat więzienia.

Źródło: KPP w Pruszkowie
10:10, msciciel337 , Miasto
Link
środa, 07 października 2009
Tegoroczne uroczystości obchodów 65 rocznicy utworzenia Obozu Przejściowego DULAG 121 były szczególnie podniosłe z racji podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod mające w tym miejscu powstać Muzeum Dulagu 121. W obchodach wzięły udział delegacje reprezentujące urząd Prezydenta RP, senatorowie i posłowie, a także kombatanci i liczna społeczności Powiatu Pruszkowskiego, delegacja władz Warszawy i Wojewody Mazowieckiego, władze Powiatu Pruszkowskiego i miasta Pruszkowa, delegacje władz gmin powiatu pruszkowskiego.

Uroczystość rozpoczęła polowa Msza Święta odprawiona w intencji ofiar obozu i uroczyste złożenie kwiatów pod symbolicznym krzyżem, świadkiem tamtych dni, upamiętniającym miejsce tragedii. Odczytany został list Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego, skierowany do uczestników uroczystości. Marszałek z satysfakcją przyjął propozycję uczestnictwa w Honorowym Komitecie budowy Muzeum Dulagu 121 i wyraził nadzieję, że inicjatywa władz Powiatu i miasta Pruszkowa zostanie niebawem zrealizowana, aby mające powstać Muzeum, dając świadectwo wydarzeniom z przeszłości, mogło uświadomić wagę i znaczenie tragicznej lekcji dziejów dla naszej wspólnej przyszłości. Na zakończenie znany aktor Jerzy Radziwiłowicz odczytał fragmenty książki Zdzisława Zaborskiego „Tędy przeszła Warszawa”.

Pruszkowski Obóz Przejściowy Durchgangslager (Dulag) 121 został utworzony 6 sierpnia 1944 roku i działał do połowy stycznia 1945 roku. W ciągu trzech pierwszych miesięcy przeszło przez to miejsce około 550 tysięcy mieszkańców Warszawy i ok. 100 tys. osób wysiedlonych z okolicznych miejscowości. Podejrzanych o udział w powstaniu warszawskim wywożono stąd do niemieckich obozów zagłady (ok. 55 tys.), a osoby zdolne do pracy (ok. 165 tys.) kierowano na roboty przymusowe do III Rzeszy. Co roku na początku października obchodzone są uroczystości poświęcone upamiętnieniu ofiar Dulagu 121.

Źródło: Starostwo Powiatu Pruszkowskiego
15:30, msciciel337 , Miasto
Link
wtorek, 06 października 2009
Dzięki błyskawicznej reakcji pruszkowskich mundurowych i strażników ochrony kolei nie doszło do tragedii. Czterech nastolatków, którzy układali na torach kolejowych kamienie zostało zatrzymanych. 9-letni Tomasz M. 10- letni Krzysztof W. 13 letni Daniel L. i 14- letni Adrian K. spotkają się z sędzią rodzinnym i opowiedzą o swoich zamiarach.

Wszystko rozegrało się przed 14:00 w piątkowe popołudnie. Dyżurny kolei mazowieckich otrzymał zgłoszenie, że grupa młodych ludzi na torach kolejowych układa przeszkody. Natychmiast powiadomił o tym policję. Dzięki szybkiej i sprawnej reakcji stróżów prawa oraz strażników kolei nie doszło do tragedii.

Na miejsce zostali skierowani mundurowi, którzy na torach zatrzymali 9-letniego Tomasza M. 10-letniego Krzysztofa W. 13-letniego Daniel L. i 14-letniego Adriana K.. Chłopcy zostali przewiezieni na komendę. Podczas składania wyjaśnień powiedzieli, że chcieli zobaczyć, co się będzie działo jak pociąg przejedzie po kamieniu. Kiedy pociąg pośpieszny przejechał po małym kamieniu i nie było oczekiwanego rezultatu, postanowili położyć większy.  Po przesłuchaniu dzieci trafiły pod opiekę rodziców i wróciły do domów. Za usiłowanie spowodowania bezpośredniego niebezpieczeństwa w komunikacji kolejowej nieletni odpowiedzą przed Sądem Rodzinnym.

Źródło: KPP w Pruszkowie
13:24, msciciel337 , Komunikacja
Link
poniedziałek, 05 października 2009
Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. uprzejmie informuje podróżnych, że w dniu 18 października 2009 r. (niedziela) prowadzone będą na odcinku Komorów - Warszawa prace remontowe związane ze stabilizacją toru nr 2.

W związku z powyższym w w/w terminie, w godz. 9:35 – 15:35 ruch pociągów odbywał się będzie według specjalnego rozkładu jazdy pociągów. Szczegółowy rozkład jazdy zamieszczony będzie na wiatach przystanków oraz w gablotach informacyjnych.

Rozkład jazdy w dniu 18.10.2009: http://wkd.com.pl/Files/File/rjp_18_10_09.xls

Źródło: WKD
10:32, msciciel337 , Komunikacja
Link