Informacje o pruszkowskich sprawach, głównie wydarzeniach i komunikacji
Kategorie: Wszystkie | Komunikacja | Miasto | Okolice | Sport
RSS
wtorek, 29 września 2009
Na niestrzeżonym parkingu samochodowym w Pruszkowie kilku mężczyzn chciało pograć w piłkę nożną. Trzech z nich, w ramach rozgrzewki, jako tor przeszkód, potraktowało zaparkowane w pobliżu pojazdy. Dzięki anonimowej informacji od obywatela i szybkiej reakcji policjantów cała trójka trafiła w ręce policjantów. O dalszym losie Michała L. Michała M. Arkadiusza O. zadecyduje sąd.

Pierwsza informacja o niszczeniu samochodów dotarła do pruszkowskich policjantów tuż po 2 w nocy. Wynikało z niej, że na jednym z parkingów niestrzeżonych młodzi mężczyźni skaczą po samochodach. Na miejsce został wysłany patrol mundurowych.

Błyskawiczne działania policjantów doprowadziły do zatrzymania sześciu osób. Mężczyźni nie potrafili wyjaśnić swojego zachowania, przed zdarzeniem spożywali alkohol. Następnie postanowili na parkingu grać w piłkę. Zaparkowana w pobliżu samochody miały służyć do rozgrzewki.

Ze wstępnych ustaleń pruszkowskich policjantów wynika, że w sprawę są zamieszani trzej z sześciu zatrzymanych mężczyzn. 17- letni Arkadiusz O. odpowie przed sądem karnym. Natomiast 16- letni Michał L. i 15-letni Michał M. spotkają się z sędzią rodzinnym, gdzie odpowiedzą za niszczenie mienia. "Sportowcy" uszkodzili łącznie 6 samochodów, gdzie wstępna suma strat to prawie 10 tysięcy złotych.

Źródło: KPP w Pruszkowie
13:21, msciciel337 , Miasto
Link
środa, 23 września 2009
Warszawska Kolej Dojazdowa poinformowała, że od 1 października zmianie ulegną ceny biletów okresowych oraz jednorazowych na III strefę.

Ceny biletów jednorazowych na I i II strefę pozostają na niezmienionym poziomie. WKD uzasadnia podwyżkę znacznym wzrostem cen energii oraz towarów i usług konsumpcyjnych.

Nowe cenniki dostępne są pod adresem: http://wkd.com.pl/index.php/pl/news/full/158
11:27, msciciel337 , Komunikacja
Link
wtorek, 22 września 2009
Starosta Pruszkowski zaprasza wszystkich mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego, powiatów ościennych oraz mieszkańców Warszawy do udziału w biegu "Tędy przeszła Warszawa".

Bieg organizowany jest w dniu 3 października 2009 roku (sobota) dla uczczenia pamięci pomordowanych w obozie Dulag 121 mieszkańców Warszawy, powstańców i członków organizacji podziemnych.

Program:
10.00 – zbiórka na terenie Obozu Przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie przy ul. 3go Maja 8.
10.30 – przejazd autokarami na miejsce startu w Piastowie w okolice Miejskiego Domu Kultury w Piastowie.
11.00 – start biegu
11.30 – wręczenie pamiątkowych medali oraz nagród

Trasa biegu:
Miejski Dom Kultury w Piastowie – ul. Warszawska – ul. Władysława Broniewskiego – ul. Warsztatowa – ul. 3-go Maja – meta przy bramie Obozu.

Bieg zostanie rozegrany w następujących kategoriach:
• Do lat 13 K i M
• Do lat 16 K i M
• Do lat 19 K i M
• 20 lat i starsi K i M

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach oraz najstarszy i najmłodszy uczestnik otrzymają nagrody rzeczowe.

Zgłoszenia do udziału w biegu należy przesyłać e-mail’em na adres: mekto13@wp.pl do dnia 1 października 2009 roku.

Źródło: Starostwo Powiatu Pruszkowskiego
10:58, msciciel337 , Miasto
Link
poniedziałek, 21 września 2009
W związku z ogłoszeniem przez Prezydenta RP dwudniowej żałoby narodowej, Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński, podjął decyzję o odwołaniu zaplanowanych na 22 września obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Pruszkowie. Przewidziane w tym dniu wydarzenia z udziałem dzieci i młodzieży odbędą się w środę 23 września od godziny 10.00 przy studni oligoceńskiej na końcu ulicy Lipowej.

Źródło: www.pruszkow.pl
19:49, msciciel337 , Miasto
Link
niedziela, 20 września 2009
Prezydent Miasta Pruszkowa Jan Starzyński podpisał w dniu 14 września umowę z polskim oddziałem firmy BT (British Telecom) na wykonanie projektu oraz wybudowanie sieci szerokopasmowego dostępu do internetu na terenie Miasta Pruszkowa. Wartość kontraktu wynosi 2 miliony złotych.

W ramach umowy BT zaprojektuje oraz dostarczy kompletne rozwiązanie telekomunikacyjne obejmujące sieć bezprzewodowego dostępu do Internetu w technologii Wi-Fi mesh z przeznaczeniem dla mieszkańców miasta oraz wszystkich 27 podległych jednostek samorządowych. Dodatkowo, w zasięgu bezpłatnego dostępu do Internetu znajdą się tereny sportowe wokół basenu Kapry, międzynarodowego toru kolarskiego, a także boiska Miejskiego Klubu Sportowego "Znicz".

W ramach sieci, mieszkańcy miasta otrzymają bezpłatny, bezprzewodowy dostęp do internetu, a samorząd bezpieczną, wyodrębnioną sieć teleinformatyczną łączącą wszystkie podległe jednostki. Dodatkowo, w sieci wewnętrznej urzędu uruchomiony zostanie system telefonii IP pozwalający usprawnić komunikację pomiędzy oddziałami, uzyskać znaczne oszczędności, a także umożliwiający wdrożenie nowoczesnych usług dla społeczeństwa.

Jest to pierwszy w Polsce projekt z zastosowaniem technologii Wi-Fi mesh na taką skalę. W sumie, połączonych w sieć zostanie ok. 40 urządzeń pracujących w ogólnie dostępnych częstotliwościach 5GHz oraz 2.4GHz. Urządzenia te będą jednocześnie stanowiły otwarte punkty dostępu do Internetu typu hot-spot dla mieszkańców i rozmieszczone zostaną w najważniejszych punktach miasta.

"Ideą projektu jest wybudowanie nowoczesnej i uniwersalnej infrastruktury telekomunikacyjnej przeznaczonej dla mieszkańców oraz gości naszego Miasta. Chcemy zapewnić wszystkim dostęp do nowoczesnych technologii oraz sprawić, aby Miasto Pruszków było jeszcze bardziej przyjazne mieszkańcom oraz przedstawicielom lokalnego biznesu" - powiedział Andrzej Kurzela, Z-ca Prezydenta Miasta Pruszkowa.

"Wybór technologii bezprzewodowej podyktowany został względami praktycznymi - chcemy w bardzo krótkim czasie oraz względnie niskimi kosztami wybudować sieć telekomunikacyjną na terenie miasta bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek uciążliwych prac budowlanych. Rozwiązanie takie musi być sprawdzone oraz oparte na wysokiej jakości urządzeniach. Sieć ma być łatwa do zarządzana i ma umozliwiać dalszą rozbudowę. Dzięki temu chcemy w przyszłości rozszerzyć zasięg sieci Wi-Fi tak, aby obejmowała ona cały obszar miasta oraz wykorzystać ją do rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego".

"Dla BT jest to pierwsza w Polsce implementacja rozwiązania Wireless City stosowanego powszechnie w Wielkiej Brytanii. Podobne sieci, BT wybudowała razem z partnerami w kilkunastu miastach m.in w Londynie, Liverpool, Birmingham, a także w hiszpańskiej Barcelonie. Jesteśmy pewni, że zdobyte doświadczenie pozwoli nam sprawnie i skutecznie wybudować sieć dla mieszkańców Pruszkowa oraz wdrożyć nowoczesne usługi dla Urzędu Miasta" - powiedział Paweł Karłowski, dyrektor zarządzajacy BT na region Europy Centralnej i Wschodniej. Przy realizacji projektów Wireless City w Polsce, BT współpracuje z firmą Cisco Poland oraz firmą Q4Net z Wrocławia.

Źródło: www.pruszkow.pl
11:38, msciciel337 , Miasto
Link
czwartek, 17 września 2009
W 2009 roku Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie już po raz dziesiąty uczestniczy w Festiwalu Nauki. Nawiązując do Roku Darwinowskiego, zamierza połączyć problematykę pochodzenia gatunku ludzkiego z rozwojem cywilizacyjnym, kulturą materialną i duchową oraz rozwojem społecznym pierwszych ludzi.

W trakcie dwóch prelekcji będą omawiane najnowsze odkrycia i hipotezy mówiące o pochodzeniu człowieka i jego przodków: "HOMOSAPIENS SAPIENS – TRUDNE POCZĄTKI", którą wygłosi prof. Karol Szymczak z UW 22 września 2009 roku o godzinie 18 oraz "Z DZIEJÓW GATUNKU LUDZKIEGO", którą poprowadzi dr Wiesław Więckowski z UW. To spotkanie jest adresowane, przede wszystkim, do młodzieży i odbywać się będzie w ramach klubu młodzieżowego 23 września o godzinie 15.30. Bardzo ciekawie zapowiada się wykład "SPRAWNE RĘCE LUDZI EPOKI KAMIENIA" połączony z pokazem wykonywania narzędzi krzemiennych, który zostanie przeprowadzony przez Witolda Migala 24 września o godzinie 18. Całości dopełnia cykl lekcji festiwalowych "ŻYCIE CODZIENNE ŁOWCÓW MAMUTÓW" przeznaczony dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. 23 września zajęcia prowadzić będzie Marek Dąbrowski. W zrekonstruowanym obozowisku na terenie ogrodu muzealnego, uczestnicy będą mogli spróbować rzucać oszczepem czy też rozpalać ogień pradziejowymi sposobami.

W programie Pruszkowskiego Festiwalu Nauki znajduje się także, zapoczątkowany w 2007 roku, cykl "Spotkań z historią Pruszkowa". W bieżącym roku, 26 września o godzinie 11.00 Zofia Mrówczyńska poprowadzi spotkanie weekendowe "DROGA RASZYŃSKA, VEL ULICA SZEROKA, VEL ULICA KRASZEWSKIEGO, CZYLI PRUSZKOWSKA ULICA GŁÓWNA". Jego ideą jest poznanie przeszłości miasta poprzez przybliżenie historii ulicy Kraszewskiego - jej mieszkańców, sklepików, warsztatów.    

Program pruszkowskiego festiwalu nauki 2009:
  • 22 IX g.18.00 Prelekcja, prof. Karol Szymczak „Homo sapiens sapiens – trudne początki”
  • 23 IX g. 10.00, 11.30, 13.00 Lekcje festiwalowe, Marek Dąbrowski – „Życie codzienne łowców mamutów”
  • 23 IX g. 15.30 Prelekcja, dr Wiesław Więckowski – „Z dziejów gatunku ludzkiego”
  • 24 IX g. 18.00 Prelekcja/Pokaz, Witold Migal – „Sprawne ręce ludzi epoki kamienia”
  • 26 IX g. 11.00 Spotkanie weekendowe, Zofia Mrówczyńska - „Droga Raszyńska, vel ulica Szeroka, vel ulica Kraszewskiego, czyli pruszkowska ulica główna (Main Street)”
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Spotkania są ogólnodostępne, z wyjątkiem lekcji festiwalowych, na które należy wcześniej dokonać rezerwacji: 11 IX w godzinach 14-17 w ŚLCJ UW ul. Pasteura 5A w Warszawie, bądź od 15 IX w MSHM w Pruszkowie - jeżeli będą wolne miejsca.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej Festiwalu Nauki - www.festiwalnauki.edu.pl oraz na stronie pruszkowskiego muzeum - www.mshm.pl.

Źródło: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego
11:13, msciciel337 , Miasto
Link
środa, 16 września 2009
W dniu 22 września (wtorek) w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu odcinek ulicy Kraszewskiego od ul. Hubala do ul. Berenta zostanie wyłączony z ruchu w godzinach od 8:00 do 16:00.

Europejski Dzień Bez Samochodu organizowany jest od 1998 roku (Francja), a w Polsce od roku 2002, zawsze 22 września. EDBS zwykle ma formułę kampanii społecznej mającej na celu przekonanie mieszkańców miast, że życie bez samochodu jest możliwe. Celem jest oczywiście zmniejszenie zanieczyszczania środowiska naturalnego, promocja transportu zbiorowego i nowych proekologicznych technologii służących poprawie klimatu. Pruszków organizował EDBS w 2005 roku na zamkniętej wtedy dla ruchu ul. Chopina.

W tym roku EDBS odbędzie się na wyłączonym z ruchu od godz. 8.00 do 16.00 odcinku ul. Kraszewskiego (od ul. Hubala do ul. Berenta). Ten rejon miasta będzie wcześniej oznakowany znakami drogowymi, a administratorzy budynków otrzymają listy z prośbą o zrozumienie potrzeby takich działań. Informacje będą także na plakatach i na miejskiej stronie internetowej. Program przewiduje m.in. udział dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w konkursach z nagrodami np. rysowania na nawierzchni, konkursach rowerowych, prezentacje na małej scenie, pawilony wystawiennicze Straży Miejskiej i Wydziału Ochrony Środowiska, prezentację koncepcji ścieżek rowerowych w Pruszkowie i sąsiednich gminach. Dla rowerzystów będą przygotowane parkingi rowerowe. EDBS będzie także okazją dla organizacji pozarządowych i pruszkowskich klubów sportowych do zaprezentowania się mieszkańcom.

Źródło: www.pruszkow.pl
13:25, msciciel337 , Miasto
Link
czwartek, 10 września 2009
W zasadzkę przygotowaną przez policjantów wydziału kryminalnego pruszkowskiej komendy wpadło dwóch mężczyzn i nastolatek z Warszawy. Zarzuca się im kradzież z parkingu osiedlowego daewoo tico.

18-letni Janusz K. i 21-letni Patryk P. zatrzymani zostali już kolejny raz w ciągu zaledwie kilku dni. Wcześniej odpowiadali za udzielenia narkotyków nieletnim. Teraz za kradzież z włamaniem grozi im do 10 lat więzienia. 16-letniego Tomasza S. umieszczono w policyjnej izbie dziecka.

W niedzielę do policjantów z Pruszkowa zgłosił się właściciel daewoo tico. Z zawiadomienia jego wynikało, że skradziono mu w nocy auto. Dyżurny natychmiast zarządził poszukiwania. Informacja o skradzionym tico trafiła do wszystkich policyjnych załóg w terenie. Już następnego dnia przed południem funkcjonariusze wydziału kryminalnego ustalili, że auto najprawdopodobniej stoi przed cmentarzem w Brwinowie. Postanowili sprawdzić informację.
 
W wyznaczonym miejscu przygotowali zasadzkę. Wieczorem do stojącego tico podeszli trzej młodzi mężczyźni. Jeden wsiadł do środka. Dwóch pchało auto, a po chwili także wsiedli do samochodu. Planowali właśnie odjechać, kiedy do akcji wkroczyli kryminalni z Pruszkowa. Zatrzymali całą trójkę. 18-letni Janusz K. i 21-letni Patryk P. trafili do policyjnego aresztu, natomiast 16-letni Tomasz S. do policyjnej izby dziecka (podczas przeszukania znaleziono przy nim 0,52 g marihuany). Pierwszych dwóch zaledwie kilka dni temu zatrzymano za udzielanie narkotyków nieletnim. Wtedy po zarzutach zostali zwolnieni. Teraz ponownie trafili do aresztu. Dziś usłyszą zarzuty kradzieży z włamaniem. Grozi im za to do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP w Pruszkowie
10:13, msciciel337 , Miasto
Link
poniedziałek, 07 września 2009
Obrońca Znicza Pruszków Norbert Jędrzejczyk podczas meczu z MKS Kluczbork wybijając piłkę z własnej połowy boiska trafił z 70 metrów do bramki przeciwnika.Źródło: YouTube
14:33, msciciel337 , Sport
Link
4 września ze stanowiska trenera Znicza Pruszków został zwolniony Krzysztof Chrobak. Jednym z kandydatów do objęcia schedy po Chrobaku jest Jacek Zieliński II, który pracował w przeszłości m.in. w Koronie Kielce oraz w Lechii Gdańsk.

Pod kierunkiem Chrobaka Znicz, który w ostatnich sezonach "kręcił" się wokół miejsc dających awans do Ekstraklasy, w bieżących rozgrywkach nie zachwycał. Pruszkowianie za czasów Chrobaka w sześciu spotkaniach wywalczyli ledwie pięć punktów. Wygrali jeden mecz, dwa zremisowali, a aż trzy przegrali.

Być może wyniki byłyby lepsze gdyby nie plaga kontuzji jaka "nawiedziła" zespół z Pruszkowa. Chrobakowi "rozsypała" się z powodu kontuzji niemal cała obrona. Z kolei wypożyczony z Legii Warszawa, napastnik Kamil Majkowski zerwał więzadła krzyżowe. Inny napastnik Znicza, Tomasz Feliksiak, też przez jakiś czas był kontuzjowany. Kłopotów Chrobak więc miał co niemiara.
Znicz przegrał 0:2 z GKS Katowice, 1:2 z Flotą Świnoujście oraz 2 września 1:3 na wyjeździe z Sandecją Nowy Sącz. Prezesi Znicza powiedzieli dość. W 7. kolejce na ławce drużyny z Pruszkowa usiadł jego asystent, Artur Kalinowski. Znicz wygrał 5 września 2:0 z MKS Kluczbork, po golach Pawła Kaczmarka (45 min.) oraz Norberta Jędrzejczyka (90. min).

Jak długo zespół będzie prowadził Kalinowski? - Na pewno jeszcze w kolejnym meczu. Nie jest łatwo w trakcie sezonu znaleźć odpowiedniego kandydata - powiedział Marek Śliwiński, prezes Znicza Pruszków. W kolejnym spotkaniu, 12 września Znicz zagra na wyjeździe z Pogonią Szczecin. Co później?

Z kręgów zbliżonych do klubu udało nam się dowiedzieć, że w Pruszkowie były rozpatrywane już dwie kandydatury. W Zniczu zastanawiali się niedawno nad Czechem Liborem Palą i nad Jackiem Zielińskim II. Kandydaturę Pali prezes Śliwiński z miejsca skreślił.

- Pala to bardzo dobry trener, z tym że drogi. Poza tym nie ma licencji. Musielibyśmy więc liczyć się z wydatkiem 10 tys. złotych, bo tyle trzeba zapłacić za licencję dla trenera - oznajmił Śliwiński.

A co z kandydaturą Zielińskiego? Prezes Znicza był chyba lekko zaskoczony tym, że ta informacja wyciekła z klubu. - Na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie powiedzieć tak albo nie, jeśli chodzi o trenera Zielińskiego. Teraz nic nie powiem. Zastanawiamy się nad kilkoma kandydaturami. Z tego co wiem, to trener Zieliński ma licencję. Więc w tym przypadku wydatek związany z licencją odpada - zakończył Śliwiński.

Popularny "Zielu" w Pruszkowie? Nie można tego wykluczyć, skoro byli tam już tacy szkoleniowcy jak Janusz Wójcik czy Dariusz Kubicki. 22 sierpnia Zieliński komentował w telewizji mecz 4. kolejki Ekstraklasy, Polonia Warszawa - Lechia Gdańsk, czasu ma więc pod dostatkiem.

Źródło: futbolnews.pl
10:24, msciciel337 , Sport
Link
 
1 , 2