Informacje o pruszkowskich sprawach, głównie wydarzeniach i komunikacji
Kategorie: Wszystkie | Komunikacja | Miasto | Okolice | Sport
RSS
piątek, 27 kwietnia 2007

Tegoroczne święto miasta przypada w szczególnym momencie, bowiem przed 55 laty - 2 maja 1952 roku - Piastów otrzymał prawa miejskie. Obchody tej rocznicy rozpoczną się podczas Dni Piastowa, organizowanych tradycyjnie w pierwszych dniach maja, i będą kontynuowane w ciągu całego roku.

W ostatnią niedzielę kwietnia będą mieć miejsce uroczystości związanymi z nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta Piastowa Pani Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej, ps. ,,Kama". Główna uroczystość odbędzie się 29 kwietnia, o godz. 12.00 w sali kina „Baśń".

Tego samego dnia, o godz. 16.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła (ul. E. Orzeszkowej 23) odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej "Sonata" im. Bogumiła Łepeckiego. W programie koncertu zatytułowanego ,,Największemu z Polaków - w hołdzie" i dedykowanemu Janowi Pawłowi II znajdą się:

Etiuda b-moll - Karol Szymanowski
Uwertura koncertowa "Bajka" - Stanisław Moniuszko
Wiązanka "Kwiaty Polskie" op. 225 - Wojciech Osmański

O godz. 18.00 sprawowana będzie koncelebrowana msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II.

W dniach 2-3 maja odbędą się tradycyjnie liczne imprezy kulturalne i sportowe.

środa, 2 maja:

 

  

godz. 10.00 - 16.00:

SP nr 1 i stadion MKS „Piast" turniej piłkarskich "dzikich" drużyn (zespoły 6-osobowe (5+1), 8 osób w drużynie; 4 kategorie wiekowe, najstarszy rocznik 1988)

godz. 10.00:

korty PTT: początek turnieju tenisa ziemnego (finały 3 maja)

godz. 17.00:

stadion MKS „Piast": mecz piłkarski Rada Miejska - oldboye MKS „Piast"

godz. 17.00:

ogród przy LO: ognisko poetyckie „Poezja Piastowian"

 

 

czwartek, 3 maja:

 

 

 

godz. 9.00:

SP nr 2 i okolice - biegi przełajowe dla dzieci i młodzieży (5 kategorii wiekowych)

godz. 10.00:

kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej: Msza św. w Intencji Ojczyzny

godz. 11.00 - 19.00:

SP nr 1 - XI Otwarte Mistrzostwa Piastowa w scrabble - (turniej 7-rundowy) zapisy w SP nr 1 od godz. 10.00

godz. 11.00 - 16.00:

ogród MOK - konkursy plastyczne i literackie, gry i zabawy dla dzieci

godz. 12.00:

SP nr 2 - start „Biegu Konstytucji 3 Maja", kategoria open, dystans ok. 3500m

godz. 13.00 - 16.00:

ogród MOK - symultana szachowa

godz. 13.00 - 18.00:

Al. Krakowska (przy SP nr 2) - turniej koszykówki ulicznej (drużyny 3-osobowe; 6 kategorii wiekowych) zapisy: 24 i 25 kwietnia w godz. 18.00-19.30 w Gimnazjum nr 1

godz. 13.00-17.00:

SP nr 2 - ergometr wioślarski

 

 

Plac przy OSP:

 

 

 

godz. 14.00 - 15.30:

„Uśmiechnij się" - zabawa dla wszystkich

godz. 16.00-17.00:

koncert zespołu ARKA NOEGO

godz. 17.00 - 19.30:

występ piastowskich grup tanecznych i wokalnych

godz. 20.00 - 21.30:

koncert PATRYCJI MARKOWSKIEJ z zespołem

żródło: www.piastow.pl

Biluletyn Informacyjny Burmistrza i Rady Miasta Piastowa, nr 1 (37)

18:01, mastier , Okolice
Link
piątek, 20 kwietnia 2007

Koło nr 6 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej we współpracy z Oddziałem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i Hufcem Związku Harcerstwa Polskiego organizuje w sobotę 21 kwietnia 2007 roku XXII Rajd "Szlakiem Naszej Historii".

Rajd jest kontynuacją cyklu młodzieżowych rajdów historyczno-patriotycznych organizowanych pod hasłem: "Poznaj na terenie swojej dzielnicy, miasta, gminy i okolicznych miejscowości najważniejsze wydarzenia XX wieku". W tym roku rajdem objęto 81 Miejsc Pamięci Narodowej, znajdujących się na terenie dzielnic Warszawy: Włochy i Ursus oraz gmin: Piastów, Pruszków, Lesznowola i Ożarów Maz. Opracowano 80 tras pieszych i 60 tras rowerowych. Trasy dostosowane są do wieku uczestników, dzieląc na trasy piesze i rowerowe oraz na cztery grupy wiekowe. W rajdzie uczestniczy młodzież ze wszystkich rodzajów szkół, począwszy od Szkół Podstawowych do Szkół Licealnych.

Na starcie XXI Rajdu w 2006 roku stanęło 3002 dzieci i młodzieży zorganizowanej w 625 patrolach pięcio lub sześcioosobowych, z 29 szkół podstawowych, 19 szkół gimnazjalnych, 11 licealnych oraz z 3 Hufca Zwiazku Harcerstwa Polskiego Pruszków. Poza tym z młodzieżą szkół podstawowych i gimnazjalnych uczestniczyło w tym roku 311 rodziców i opiekunów grup, oraz 175 osób obsady instruktorskiej złożonej z osób dorosłych, instruktorów harcerskich i starszej młodzieży.

W bieżącym roku impreza zgromadzi na starcie 1500 uczestników w samym tylko Pruszkowie, a w całym rajdzie na terenie byłego Obwodu Armii Krajowej "Obroża" około 5 tysięcy.

Zgodnie z tradycją rajd rozpocznie się w Gimnazjum nr 3 w Pruszkowie, tam też bedzie mieścić się Biuro Rajdu, Grupa Ratownicza (Karetka Pogotowia wraz z obsługą) oraz Patrole Straży Miejskiej.

Patrole wystartują o godzinie 10:00, a do godziny 15:00 musza powrócić z kartami patrolowymi i sprawozdaniem.

źródło: www.pruszkow.zhp.pl
www.pruszkow.pl
18:13, mastier
Link
poniedziałek, 16 kwietnia 2007
Już od ponad trzech lat organowane są w Pruszkowie i okolicznych miejscowościach amatorskie wyścigi rowerowe. W najbliższą niedzielę odbędzie się kolejny pruszkowski alleycat.

"Czy nie boisz się stanąć oko w oko ze skażeniem? Czy odważysz się przeciwstawić zgubnym efektom industrializacji? A może wolisz być ewakuowany razem z tłumem?
Zapraszamy na kolejnego alleycat'a! Już w niedzielę 22 kwietnia o godzinie 18. Start w Pruszkowie przy przejeździe kolejowym na ul. Błońskiej. Wpisowe tradycyjnie 4zl. Dla wszystkich startujących szprychówki, a dla zwycięzców nagrody!"
Źródło: Alleypiast
16:39, msciciel337 , Sport
Link
sobota, 07 kwietnia 2007
Pruszków został wybrany na organizatora Mistrzostw Świata w 2009 r. i Mistrzostw Europy w 2008 r. w kolarstwie szybkim. Informację potwierdził podczas rozmowy z Kurierem Południowym prezes Polskiego Związku Kolarstwa Wojciech Walkiewicz.

Mistrzostwa odbędą się na budowanym torze rowerowym w Pruszkowie. Został on zaprojektowany i wyprofilowany komputerowo przez Ralfa Shurmana, światowej klasy projektanta torów kolarskich. Będzie zbudowany z drewna. Autorem architektury budynku jest prof. Zawłocki. W budynku oprócz toru będą mieścić się też sale konferencyjne i biura. Dzięki doskonałej akustyce będzie można organizować tam także koncerty i targi. Tor otaczać będzie boisko dla sportów zespołowych i sztuk walki. Obok powstaje tor ziemny dla rowerów BMX i trzygwiazdkowy hotel na 120 miejsc, z restauracją, kawiarnią i pubem irlandzkim.

-Marzy mi się, żeby powstało tam również Spa, czyli ośrodek hydroterapii. Planujemy również zbudowanie saun i gabinetów odnowy biologicznej - mówi prezes Związku Kolarskiego Wojciech Walkiewicz. Wszystko to będzie tworzyć, razem z basenem Kapry jeden kompleks sportowy. Być może powstanie również kładka nad torami WKD łącząca Park Potulickich z kompleksem.

Twórcy i pomysłodawcy obiektu liczą na to, że uda się przyciągnąć dużo ludzi.
-Obiekt musi żyć, bo miesięczny koszt jego utrzymania może wynieść nawet 300 tys. złotych - szacuje Walkiewicz. - Tor sam musi zarobić na swoje utrzymanie, bo tak naprawdę nikt nie będzie na niego łożył.

Jest to olbrzymia inwestycja, dzięki której powinno zyskać miasto i mieszkańcy. Sam tor jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Drugi taki sam znajduje się tylko w Pekinie gdzie został zbudowany dla potrzeb olimpiady w 2008 r.

Konkurencję dla Pruszkowa, jeśli chodzi o lokalizację toru, stanowiły Łódź, Warszawa, Wrocław i Kalisz. Jednak przy budowie tego typu inwestycji o znaczeniu międzynarodowym miasta te nie spełniły wszystkich wymogów. Okazało się że wymogi takie spełnia w pełni tylko Pruszków.

Przy okazji tego projektu władze Polskiego Związku Kolarstwa bardzo chwalą współpracę z obecnym prezydentem miasta.- Dostałem kilka propozycji, nie chcę mówić jakich, to jednak Pruszków najszybciej zareagował i najbardziej zaangażował w całą sprawę. Szybko otrzymaliśmy przydział ziemi i przystąpiliśmy do realizacji projektu - chwali miasto prezes Związku Kolarstwa. Warto zwrócić uwagę, że przy realizacji inwestycji, ważna była również dobra współpraca z Ministerstwem Sportu. Ministerstwo przyznało dotację, dzięki której tor powstał na czas, co umożliwiło organizację Mistrzostw Świata. Jak dobra współpraca władz miasta, władz związku sportowego i Ministerstwa jest ważna wyraźnie widać na przykładzie Warszawy, która z powodu ciągłych konfliktów ma problem z inwestycjami w związku z organizacją Mistrzostw EURO 2012.

O tym, kto będzie organizował Mistrzostw Świata decyduje Międzynarodowy Związek Kolarski (International Cycling Union-UCI). O organizację tej imprezy w 2009 starały się obok Pruszkowa, Los Angeles w USA, Manchester w Anglii i stolica Danii Kopenhaga. UCI zdecydowało, że to jednak Pruszków będzie organizatorem mistrzostw w 2009 r.

Teraz miasto staje przed największym od wielu lat, a być może największym w swojej historii wyzwaniem. Z okazji obu imprez przybędą tysiące osób z całego świata. Będą wśród nich sportowcy, działacze, dziennikarze, kibice. Wiemy że biuro promocji miasta już zaczyna działać i w porozumieniu z Polskim Związkiem Olimpijskim przygotowuje się do promocji imprez. Pytanie brzmi tylko jak ostatecznie będzie to wyglądać? Czy miasto wykorzysta swoją szansę? O tym przekonamy niedługo bo już w przyszłym roku czeka nas próba generalna, a za dwa lata - Mistrzostwa Świata.

Kurier Południowy NR 12

14:18, msciciel337 , Sport
Link
piątek, 06 kwietnia 2007
Niedawno jeden z mieszkańców Pruszkowa wymyślił ciekawą "zabawę". Raz w tygodniu publikuje w internecie współrzędne geograficzne kilku punktów w okolicy Pruszkowa, tzw. "waypoint'ów". Na każdym z punktów umieszczony jest kod, który po odczytaniu należy wysłać na adres e-mailowy.

Pierwszej osobie, która prześle właściwy kod, przyznawane jest 10 punktów, drugiej 9, trzeciej 8 i tak dalej. Na podstawie zdobytych punktów prowadzony jest ranking - klasyfikacja generalna. Zdobywca największej liczby punktów otrzyma Puchar i nagrodę.

Szczegółowe informacje o Waypoint Game znajdują się na stronie: www.waypointgame.go.pl.

Pomysł wydaje nam się bardzo interesujący, a wiosenna pogoda sprzyja tego typu rozrywkom, dlatego serdecznie zachęcamy do czynnego udziału w WaypointGame.
13:58, msciciel337 , Sport
Link
czwartek, 05 kwietnia 2007
Dziś startujemy z blogiem o Pruszkowie i okolicach. Zachęcamy do komentowania i współtworzenia!
15:32, msciciel337
Link Komentarze (3) »