Informacje o pruszkowskich sprawach, głównie wydarzeniach i komunikacji
Blog > Komentarze do wpisu

Rozkład jazdy autobusów Linii 1 nie będzie dopasowany do kolei

Portal WPR24 poinformował, że Urząd Miasta Pruszkowa do czasu zakończenia remontów na kolei nie zamierza korygować rozkładu jazdy autobusowej linii 1. Mieszkańcy Pruszkowa jeżdżący popularną jedynką liczyli na lepsze dopasowanie godzin kursowania autobusów do rozkładu jazdy pociągów.
Autobus Linii 1

Linia 1 to autobusowa linia łącząca osiedle Staszica z dworcem PKP. Korzystają z niej głównie osoby, które dojeżdżają pociągami do Warszawy. Stąd ważne aby oba rozkłady, kolejowy i autobusowy, były ze sobą skorelowane. Takie założenie potwierdza wypowiedź Elżbiety Korach, naczelnika Wydziału Inwestycji, Remontów i Infrastruktury Technicznej pruszkowskiego magistratu ze stycznia 2013 roku:

Zgodnie z założeniami przetargu na wybór przewoźnika obsługującego linię nr 1, przewoźnik będzie dostosowywał rozkład jazdy autobusu do rozkładu jazdy pociągów SKM.

Portal WPR24.pl w artykule Kłopotliwa autobusowa „jedynka” z dnia 4 kwietnia bieżącego roku informuje jednak, że rozkład linii 1 nie będzie dopasowywany do kolei. Przytacza przy tym niepomyślne dla pasażerów, wypowiedzi naczelnik:

W związku z pracami remontowymi na torach PKP zmiany kursowania pociągów są tak częste, że wymagają zmian rozkładów jazdy autobusów częściej niż raz na miesiąc. Z informacji ZTM wynika, że w 2014 r. rozkład jazdy SKM zmienił się 15 razy.

Zmiana rozkładów jazdy autobusów wymaga opracowania na nowo pracy przewozowej autobusów przy zachowaniu założeń przetargu, uzyskania decyzji administracyjnej zatwierdzającej nowy rozkład jazdy oraz podania go do publicznej informacji i fizycznego mieszczanienia na przystankach, co jest czasochłonne i utrudnia funkcjonowanie komunikacji.

W związku z powyższym rozkład jazdy linii 1 zostanie dostosowany do rozkładu jazdy SKM dopiero po zakończeniu prac remontowych na torach.

Niestety w artykule zabrakło informacji kiedy można spodziewać się zakończenia remontów. Pośrednią odpowiedź na to pytanie znaleźć można w innym artykule - Kolejarze podwiną rękawy do pracy z dnia 3 kwietnia. W artykule mowa jest o harmonogramie prac remontowych na rok... 2016. Czy to oznacza, że w 2016 rozkład jedynki dalej nie będzie dopasowany do kolei?

Co ciekawe, jeszcze w lutym bieżącego roku, Elżbieta Korach nie widziała problemu w częstych zmianach rozkładu jazdy. Poniżej cytat z kolejnego artykułu WPR24, tym razem z dnia 3 lutego - Autobusowa „jedynka” po korekcie:

W związku z tym, że zmiany rozkładu jazdy pociągów SKM i KM następują bardzo często z uwagi na prowadzone prace modernizacyjne na torach będziemy obserwowali te zmiany i w miarę potrzeby wprowadzali zmiany rozkładu jazdy autobusu linii 1.

Wynika z tego, że w ciągu dwóch miesięcy naczelnik zmieniła całkowicie zdanie.

Interesująca jest jeszcze jedna wypowiedź naczelnik Korach (ze wspomnianego już wyżej artykułu, z lutego 2015):

ZTM nie informował nas dotychczas z wyprzedzeniem o planowanych zmianach rozkładu jazdy pociągów SKM co uniemożliwiało wprowadzania zmian w kursowaniu autobusu linii 1 z uwagi na częste wprowadzanie zmian w rozkładzie pociągów SKM.

Prawda jest taka, że nowe rozkłady jazdy pociągów publikowane są z dużym wyprzedzeniem na specjalnej stronie PKP PLK. W chwili publikacji powyższego wpisu (10 kwietnia), dostępny jest już nowy rozkład kolei, który zacznie obowiązywać 26 kwietnia. Poprzednie rozkłady były publikowane z równie dużym wyprzedzeniem. Na stronie znaleźć można następującą informację:

W ramach rocznego rozkładu jazdy pociągów 2014/2015 przewidzianych jest sześć korekt związanych z prowadzonymi pracami inwestycyjnymi na liniach kolejowych. Są one odpowiednio wcześniej, minimum 21 dni, udostępniane i obejmują następujące okresy: (14 XII 2014 - 14 III 2015); (15 III 2015 - 25 IV 2015); (26 IV 2015 -13 VI 2015); (14 VI 2015 - 31 VIII 2015); (1 IX 2015 - 17 X 2015); (18 X 2015 - 12 XII 2015).

piątek, 10 kwietnia 2015, msciciel337

Polecane wpisy