Informacje o pruszkowskich sprawach, głównie wydarzeniach i komunikacji
Blog > Komentarze do wpisu

Ścieżka rowerowa z przeszkodami

Na rowerzystów jeżdżących ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Powstańców czeka wiele niespodzianek. Niestety nie wpływają one korzystnie na ich bezpieczeństwo, a wręcz przeciwnie - stwarzają zagrożenia.
Ścieżka rowerowa w Pruszkowie

W czerwcu portal WPR24 opisał historię czytelniczki Bożeny, którą irytowali rowerzyści jeżdżący po chodniku i jezdni ul. Powstańców, mimo że znajduje się tam ścieżka rowerowa. Poniższy wpis spróbuje wyjaśnić dlaczego pruszkowscy rowerzyści nie lubią i nie chcą, a czasem nawet boją się korzystać z tej drogi rowerowej.

Ulica Powstańców jest drogą powiatową. Ścieżka rowerowa w jej ciągu zaczyna się przy rondzie przy ulicy Staszica i biegnie aż do al. Wojska Polskiego gdzie jest kontynuowana wzdłuż nowego fragmentu ul. Pogodnej. Wraz z odnogami w ulicach Akacjowej i Plantowej stanowi chyba najdłuższą sieć ścieżek rowerowych w Pruszkowie. W tym wpisie skupimy się jedynie na jej krótkim fragmencie od ul. Wróblewskiego do ul. Ołówkowej. Problem dobrze obrazuje poniższy film.

Zaczynamy od skrzyżowania z ul. Wróblewskiego, jedynym znakiem drogowym dotyczącym rowerów jest tu znak pionowy C-13 (droga dla rowerów), jednak dotyczy on kierunku ruchu do ul. Chopina. Co ciekawe obok ścieżki biegnie chodnik, którego krawężnik jest niższy niż ten na zjeździe ze ścieżki rowerowej.

Po przejechaniu ul. Wróblewskiego zaczyna się ciekawy fragment będący jednocześnie ścieżką rowerową i parkingiem. Przez kilkanaście metrów w zasadzie nie jest to problemem, o ile akurat rowerzysta nie natrafi na manewrujący na parkingu samochód. Gorzej jednak jest na końcu parkingu gdzie ścieżka poprowadzona jest przez miejsca parkingowe, które często zajęte są przez samochody.

Aby jechać dalej należy wjechać przez krawężnik na chodnik (bo chyba jest to chodnik, a nie ścieżka rowerowa). Jest to bardzo niebezpieczne miejsce, rowerzysta nie ma możliwości zobaczyć czy żaden pieszy ani rowerzysta nie wyjedzie z lewej strony, zza muru posesji.

Po chwili występuje bardzo podobna sytuacja i niebezpieczeństwo niespodziewanego wyjścia kogoś z lewej strony. Dalsza część to "główna atrakcja" opisywanej ścieżki. Znak C-13 nie pozostawia tu wątpliwości jak biegnie ścieżka. Na co natrafimy jadąc nią w tym miejscu? Na przystanek autobusowy!

Przystanek autobusowy na ścieżce rowerowej

Przystanek ma tu Linia 1, którą wiele osób dojeżdża do stacji PKP. W porach przyjazdu autobusu przejazd rowerem po ścieżce jest praktycznie niemożliwy z powodu osób czekających na przystanku.

Nic dziwnego, że rowerzyści nie chcą jeździć taką ścieżką!

Źródło: www.youtube.com/PruszkowInfo

środa, 24 lipca 2013, msciciel337

Polecane wpisy