Informacje o pruszkowskich sprawach, głównie wydarzeniach i komunikacji
Blog > Komentarze do wpisu

Odjazd w 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej (aktualizacja)

Z wielką pompą 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej ma zamiar uczcić stołeczny ratusz. Jednym z głównych punktów obchodów będzie przejazd zabytkowego pociągu z małopolskiej Chabówki do Warszawy. Pociąg ma się zatrzymać między innymi w Pruszkowie.
Skład, specjalnie przygotowany na tę okazję przez kolej, ma zabierać po drodze ochotników, którzy wezmą udział w rekonstrukcji bitwy na przedmieściach stolicy. Rekonstrukcja ma nawiązywać do wydarzeń z początku sierpnia 1920 roku, kiedy to kolej odegrała kluczową rolę w transporcie wojska i sprzętu na miejsce bitwy.

Zabytkowy pociąg z węzła kolejowego w Chabówce wyruszy 11 sierpnia, a przyjazd na dworzec Warszawa Główna planowany jest w piątek, 13 sierpnia o godz. 15.15. Skład ciągnięty przez prawie stuletnią austriacką lokomotywę po drodze będzie się zatrzymywał min.: w Krakowie, Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim i Pruszkowie. W sobotę warszawiacy będą mieli okazję przejechać się unikalnym pojazdem na trasie zoo - Wola. Później pociąg zabierze uczestników rekonstrukcji na miejsce bitwy pod Ossowem.

- Nie jesteśmy do końca pewni, czy wiekowy parowóz wytrzyma tak długą podróż. W razie czego pociąg dojedzie przy pomocy nowszej lokomotywy. W każdym razie nie planujemy znacznych opóźnień - zapewnia Andrzej Mańkowski, zastępca Biura Promocji Urzędu m.st. Warszawy.

Oprócz "Pociągu z ochotnikami roku 1920" organizatorzy obchodów przygotowują innych imprez, które przybliżą warszawiakom historię wojny polsko-bolszewickiej.

W plenerowej kawiarni Cud nad Wisłą, która od 12 do 25 sierpnia będzie działać nieopodal Centrum Nauki Kopernik, odbędą się spotkania z osobami, które jak zapewniają organizatorzy, o Bitwie Warszawskiej wiedzą wszystko. Natomiast na północnym przęśle mostu Śląsko-Dąbrowskiego powstanie nawiązujący do bitwy mural.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

Aktualizacja: Wg informacji zamieszczonych na Forum Pruszkowa w portalu gazeta.pl pociąg będzie można zobaczyć na stacji w Pruszkowie 13 sierpnia od 14:32 do 14:43.

czwartek, 05 sierpnia 2010, msciciel337
Tagi: PKP

Polecane wpisy